جشنواره الگوهای برتر تدریس درس قران دوره راهنمایی
مشخصات کلّی نام درس : عربی موضوع درس : فعل امر حاضر مدت جلسه : 80 دقیقه
شماره طرح درس :5
تعداد دانش آموزان : 25 کلاس و مقطع تحصیلی : سوم راهنمایی
نام معلم : .............. نام مدرسه...................:راهنمایی ...... تاریخ : ............
هدفهای رفتاری و درسی دانش آموز در پایان این درس :
1. قرائت صحیح متن عربی درس 5 را تلفظ می کند .
2. کلمات جدید با رنگ قرمز را درست می خواند و می نویسد .
3. ترجمه درست درس 5 را می فهمد .
4. فعل امر و 6 صیغه مخاطب آن را می شناسد .
5. در زمینه صرف فعل امر وانواع همزه اول آن علاقه مند می شود .
6. نمونه بارز امر در جامعه اسلامی ( فریضه امر به معروف ) را شرح می دهد
وسایل
1. کتاب درسی 2. تصاویر 3. کارت 4. تخته کلاس 5. جدول کارتها 6.. تخته رنگی 7. وایت برد با ماژیک رنگی 8. گچ سفید و رنگی 9. کارت مقوایی 10. تخته یونولیت 11. درختچه کاج زمان
قبل از شروع درس
1. سلام و احوال پرسی از دانش آموزان 2. دقت در وضع جسمی و روانی آنها 3. حضور و غیاب
4. خواندن احادیث و ترجمه و تفسیر توسط شاگردان 5. جمع آوری تکالیف فردی
( تذکر : همه دانش آموزان دفتر خط دار – مداد- پاک کن – خودکار آماده داشته باشند ) 5
ارزشیابی تشخیصی
پرسش از چند دانش آموز در مورد :. فعل ماضی منفی چیست؟ و علامت آن کدام است ؟. فعل مضارع منفی چیست ؟ و علامت آن کدام است ؟ 5
آماده سازی رئوس مطالب
1- اطلاعات دانش آموزان از فعل امر در زبان فارسی2. علامت فعل امر در زبان فارسی3..هدفهای درس جدید
4..طرز ساخت فعل امر5. علائم فعل امر در زبان 6. عربی ترجمه فعل امر و 6 صیغه آن در عربی 20
فعالیت های
مربوطه روشها
سوال : 1. بچه ها درزبان فارسی وقتی انجام کاری را از کسی می خواهیم
2. اگر به صورت خواهش و تمنّا را بخواهیم با چه حالتی بیان می کنیم ؟
. به نظر شما فعل امر با چه لحنی خوشایند است و چرا ؟
ارائه درس جدید
هدفهای درس جدید : 1. تعریف فعل امر 2. توضیح 6 صیغه های فعل مضارع مخاطب و ترجمه ی آنها
3. طرز ساخت فعل امر و 6 صیغه حاضر آن 4. ترجمه فعل امر 5. . تلفظ صحیح درس 6. ترجمه صحیح درس 5
5
فعالیت مربوط به روشها
روش اختصاصی تدریس عربی سوم راهنمایی : نصب کارتهای رنگی روی تخته
سوال : فعل امر را تعریف کرده و علائم آن را در زبان عربی و طرز ساخت را توضیح دهید؟
ادامه سوال از دانش آموزان و نوشتن پاسخهای آنان روی تخته-
تشریح درس جدید و قواعد فعل امر با استفاده از تصاویر کارتها
35
روش مطالب
خلاصه ی درس – تعیین تکلیف – انجام تحقیق و کار عملی توسط دانش آموزان
– مطالب کتابهای غیر درسی
تکمیل
خلاصه درس با استفاده از نوشته ها ی روی تخته و یادداشت برداری آنها توسط دانش آموزان به پای تخته برای نوشتن تمرین و حل ان در دفتر عربی و تعیین تمرینهای کتاب برای تکلیف جلسه ی بعد در منزل.
ارزشیابی تکوینی
بازدید دفترهای تمرین ، منظور رفع اشکالهای نوشتنی دانش آموزانی که اشکال دارند .
دقت در رفتارهایی که نشانه علاقه مندی و یا عدم علاقه دانش آموزان نسبت
به درس می باشد . نوشتن چند سوال در مورد درس امر
جز روی تابلو و نوشتن پاسخ آنها توسط دانش آموزان در روی کاغذ جمع آوری پاسخ های آنان
10
هدف کلی : دانش آموزان در پایان درس 5 عربی سوم راهنمایی علاوه بر قرائت و ترجمه متن درس با قواعد درس آشنا می شوند .
هدف جزئی : 1. دانش آموزان در پایان درس قرائت صحیح درس را بدانند. 2. دانش آموزان ترجمه های صحیح درس را بفهمند 3. دانش آموزان فعل امر و طرز ساخت آن را بفهمند .
هدفهای رفتاری : 1. دانش آموزان تلفظ صحیح لغات را بعد از معلم بگویند ( روانی حرکتی ، تقلید )
2. دانش آموزان تلفظ صحیح لغات جدید درس را به طور مستقل بگویند .( روانی حرکتی ، اجرای مستقل )
3. ترجمه لغات را بگویند ( شناختی ، دانش )
4. با توجه به هر لغت روی کارت معنی فارسی یا عربی آن را در یابند ( شناختی ، درک فهم )
5. دانش آموزان بتوانند با توجه به لغات درس جدید متن های موجود در درس را معنی کنند (شناختی ، درک فهم )
6. دانش آموزان باید پس از پایان درس بدانند که برای فعل چه مثالهای دیگری می توانند بیاورند و در جمله آن را به کار برند . ( شناختی ، ترکیب)
7. دانش آموزان بتوانند علائم فعل امر و طرز ساخت آن امر 6 صیغه مطالب تشخیص دهند ( شناختی ، تجزیه و تحلیل)
آزمون رفتار ورودی : نقطه شروع درس
1. دانش آموز فعل امر را در صیغه های مختلف مذکر و مؤنث تشخیص دهد .( نقطه شروع)
2. تمامی 6 صیغه فعل امر ( 3 صیغه مذکر مخاطب 3 صیغه مؤنث مخاطب ) را در جمله بکار برد .
3. انواع فعل امر را در جملات باید تشخیص دهد.
طرح درس قران
باسمهتعالي
|
مشخصات كلي |
شماره طرح درس: 5 مجري: نام الگو: دريافت مفهوم نام درس: قرآن پايه: سوم راهنمايي تاريخ اجرا: تعداد فراگير: نفر موضوع: آموزش قاعده تمرين 4 (بخش مفاهيم) مدت اجرا: 10 الي 12 دقيقه | ||||||
|
موقعيت يابي |
از اين الگو در چه شرايطي مي توان استفاده كرد؟ هنگامي كه بخواهيم نحوهي تفكر دانشآموزان را بررسي كنيم و با دست يافتن به مفاهيم، آن مفاهيم را توصيف كنند و به كارآمدي بيشتري با تغيير در شيوهها و آموختن با استفاده از شيوههاي جديد و مقايسه دست يابند و با تغيير نحوهي ارايه اطلاعات و با قدري تغيير در الگو ميتوانيم بر نحوهي پردازش اطلاعات دانشآموزان اثر بگذاريم. استفاده از اين الگو به فعاليتهاي يادگيري خاص شكل ميدهد و به سرعت بخواهيم عمق فهم دانشآموزان را آشكار سازيم و دانش قبلي آنان را تقويت كنيم و با تفسيرهاي متعددي از نمونهها و مثالها آنان را تشويق به مباحثه كرده تا انگيزهاي قوي براي كاوشگري بيشتر دربارهي هر موضوع درسي در آنان ايجاد شود. | ||||||
|
گام اول: ارايه مثالهاي سازماندهي شده توسط معلم و تنظيم آن در يكي از دو ستون آري يا خير: |
گام دوم: ارايه مثالها توسط معلم و آوردن نشانه در ستون آري يا خير توسط فراگيران: |
گام سوم: ارايه مثالها و نشانهها توسط فراگيران: با توجه به درس 2 صفحه دوم و درس 7 صفحه اول | |||||
|
آري |
خير |
آري |
خير |
آري |
خير | ||
|
وَ ما ارسلناك من قبلك - و ما كان لي عليكم من سلطان و ما كان عليهم من سلطان - ما علي المحسنين من سبيل - |
- وَ النَّبيون من رَبِّهم - - وَ منْهم مَن حقَّت عليه الضلالة - و هَو فيالاخرةَ مِنَ الخاسِرين |
و ما اسئلَكُم عليه من اجر و ما ارسلنا من رسول - - هل مِن خالق غير الله |
- - اَنّي اَخْلُقُ لكُم مِن الطين و منَ المُقرَّبيِن - |
و ما لهم من ناصرين و ما كان من المشركين |
- - | ||
|
گام چهارم: ارايه حدسيات و شرح و بسط آنها و جمعبندي توسط معلم: چه نتيجهاي گرفتيم؟ فراگيران: من در جملاتي كه منفي باشد هيچ معني ميشود و اين در ترجمه عبارات و تركيبات قرآني به ما كمك ميكند كه به ترجمهي صحيح برسيم. معلم: پس از اين به بعد با فراگيري اين مطلب كه در جملات منفي من (هيچ) معني ميشود، سعي بر اين شود كه در ترجمهي عبارات و تركيبات قرآني به اين روش و قاعدهي ترجمه توجه شود. اكنون تمرينات تمرين 4 صفحهي 47 را با توجه به اين قاعده ترجمه كنيد. اول بهصورت فردي و بعد بهصورت گروهي براي جلسهي آينده علاوه بر حل انس با قرآن، اگر ميتوانيد از قرآن يك نمونه از اين قاعده ترجمه را پيدا كرده و بنويسيد. | |||||||
|
سيستم اجتماعي |
ميزان فعاليت معلم به دانشآموز (پرساخت، ميانساخت، كمساخت) اين الگو با توجه به اينكه معلم كنترل كنندهي مراحل الگو است و با توجه به آزاد بود مكالمه در تمامي گامها و تشويق فراگيران به ابتكار عمل بيشتر براي تفكر استقرايي (از جزء به كل) از سيستم ميانساخت برخوردار است. | ||||||
|
اصول واكنش |
كارهايي كه معلم انجام ميدهد تا دانشآموزان فعال شوند: 1- با تأكيد بر ماهيت فرضيه2- اي مباحثات بايد فراگيران را حمايت كرد. 3- معلم بايد به فراگيران كمك كند تا تيك فرضيه (حدس) را با فرضيه4- اي ديگر موازنه كنند. 5- توجه به نمودهاي خاص مثال6- ها متمركز شود. 7- فراگيران را در مباحثه و ارزشيابي راهبردهاي تفكر ياري كند. | ||||||
|
سيستم حامي |
وسايل آموزشي: كتاب درسي، گچ رنگي يا وايتبرد و ماژيك ساير موارد: گزينش دقيق و سازماندهي مطالب در شكل واحدهاي جداگانهي مثالها و نمونهها و اطلاعات قبلي فراگيران | ||||||
|
آثار آموزشي |
1- فراگيران؛ 2- با الگوي ترجمه تمرين 4 آشنا مي3- شوند. 4- الگوي يادگرفته را در ترجمه عبارات و تركيبات قرآني به5- كار مي6- برند. 7- با ماهيت مِن و چند جانبه بودن معني آن در ترجمه آشنا مي8- شوند. 9- بين ترجمه10- هاي عبارات قرآني با وجود كلمه ينْ فرق مي11- گذارند. هنگام ترجمه عبارات و تركيبات قرآني با توجه به چند جانبه بودن كمله من دقت بيشتري ميكنند. | ||||||
|
آثار پژوهشي |
1- فراگيران؛ 2- استدلال استقرايي (از جزء به كل رسيدن) را مي3- آموزند و به آن علاقه4- مند مي5- شوند. 6- قدرت تفكر و حدس زدن در فراگيران بالا مي7- رود. 8- جرأت بيان نظر و ابراز وجود پيدا مي9- كنند. 10- به مباحثه علاقه11- مند مي12- شوند. 13- از ترجمه14- ي صحيح خود لذت مي15- برند. سعي در يادگيري بيشتر اسلوب ترجمه مينمايند. | ||||||
نحوه ارزشیابی مستمر درس عربی دوره راهنمایی تحصیلی
ارزشیابی مستمر و فعالیت های تحقیقی و تکمیلی درس عربی پایه اول
1- استخراج اسمهای اشاره به (دور یا نزدیک ) برای مذکر و مونث در سوره های مشخص شده قرآن توسط دبیر مربوطه .
2- پیدا کردن کلمات پرسشی هل، من، ما و این و..... در آیات قرآن کریم یاکتاب قران سال اول
3- صحیح خواندن عبارتهای عربی موجود در متن درسها و تمارین
4- ترجمه جمله ها به فارسی
5- معنی کلمات به فارسی و بالعکس
6- تهیه ی روزنامه دیواری
7- اجرای نمایشنامه در بعضی از دروس
8- تهیه وسایل کمک آموزشی ، از جمله برای آموزش کلمات ، اسمهای اشاره و ....
9- تهیه دفتر چه تکلیف (دفتر پاکنویس )
10-استفاده از لوح های فشرده
11-استخراج اسمهای مثنی و جمع (انواع جمع ) در برخی از دعاها و سور ه های قران کریم یا کتاب قرآن سال اول
12-پیدا کردن انواع کلمه در کل کتاب عربی اول یا برخی از درسها « اسم ،فعل،حرف »
13-تعریف جمله های کتاب
14-تلفظ صحیح حروف شمسی و قمری در کلمات کتاب
ارزشیابی مستمر و فعالیت های تحقیقی و تکمیلی درس عربی پایه دوم
1- انجام ارزشیابی تشخیصی از عربی پایه اول توسط معلم
2- خواندن صحیح عبارتهای درس و تمارین
3- ترجمه کلمات از فارسی به عربی و بالعکس
4- تعریف جمله های کتاب
5- استخراج افعال ماضی و مضارع در ایات قران کریم و ادعیه یا کتاب قرآن سال دوم
6- ساخت وسایل کمک آموزشی پیرامون افعال ماضی و مضارع (آموزش افعال)
7- تهیه دفتر چه مخصوص ترجمه تصویری و پاکنویس
8- استفاده از لوح های آموزشی
9- تهیه روزنامه دیواری
10-اجرای نمایشنامه در صورت امکان
ارزشیابی مستمر و فعالیت های تحقیقی و تکمیلی درس عربی پایه سوم
1- انجام ارزشیابی تشخیصی از کتاب عربی پایه اول و دوم توسط معلم
2- روخوانی صحیح عبارتهای درس و تمارین
3- ترجمه عبارتهای از عربی به فارسی
4- ترجمه ی کلمات از عربی به فارسی و بالعکس
5- اجرای نمایشنامه در بعضی از دوروس در صورت امکان
6- اجرای سرودهای موجود کتاب به زبان عربی
7- ساخت وسایل کمک آموزشی جهت فعل ماضی و مضارع و منفی آنها و افعال امر و نهی و وزن کلمات .
8- استفاده از روش پرسش و پاسخ با ادات استفهامی مناسب (من ، ما ، این ، هل و ......)
9- تهیه تصاویر مناسب برای عبارتهای عربی داده شده در کتاب (ترجمه ی تصویری )
10-تعریف جملات کتاب
11-تهیه دفتر چه تکالیف (دفتر پاکنویس )
12-تهیه روزنامه دیواری
13-سوالی و منفی کردن افعال دروس مختلف
14-استفاده از لوح های آموزشی
15-یافته کلمات هم خانواده از قرآن کریم با استفاده از تمارین موجود در قسمت الدراسات القرآنیه .
توصیه هایی در مورد کتب عربی دوره راهنمایی تحصیلی
1- برقرار ارتباط عاطفی میان معلم و دانش آموز ، باعث ایجاد انگیزه ی یادگیری در دانش آموز می شود .
2- یکی از عوامل موثر در یادگیری انجام پیش مطالعه است . بدین معنی که درسی که توسط معلم تدریس نشده است مورد مطالعه ی قبلی دانش آموز قرار گیرد . داشتن اشتباه دراین مورد امری طبیعی است .بقیه را در ادامه مطلب ببینید
امتحان عربی مستمر کلاس سوم راهنمایی آذر۸۹ | |||||||||||||||
|
1-جملات زیر را به فارسی ترجمه کنید . 2 الف) لقد کشفتُ شیئاً عجیباً ..................... ب) بعد ساعة وصل الی موضع قواتنا...................... ج) فوجد النعجة بین الاعشاب ........................................ | |||||||||||||||
|
2- ترجمه عربی جملات زیر را بنویسید 1 نامه ای نوشتم .................. الان به خانه نمی روم ......................................... | |||||||||||||||
|
3- جملات مثبت را به منفی و جملات منفی را به مثبت تبدیل کنید 2 لماذا لاتذکرین نعمة ربک ........................ دفع المومن زکاة علمه ................................ | |||||||||||||||
|
4- وزن کلمات زیر را بنویسید 1 مقدور................... مغرب ............................ احسان ...................... خالق .......................... | |||||||||||||||
|
5-فعل های زیر به صورت منفی بنویسید1 تجلسان ............................. ترکتم .............................. | |||||||||||||||
|
6-گزینه صحیح را انتخاب کن. 5 ترجمه فعل « ساذهب» کدام گزینه است ؟ الف) می روم ب) رفتم ج) خواهم رفت د) خواهیم رف ترجمه مناسب فعل « ماوجدا» کدام گزینه است ؟ الف) نیافتیم ب) نیافتند ج) یافتند د) نیافتم پاسخ سئوال « متی ترجع» کدام گزینه است ؟ الف) بادب ب) نعم ج) جبل د) صبحا ضمیر مناسب برای فعل « کسبتم» کدام است ؟ الف) انتم ب) نحن ج) انا د) هم معنای عربی فعل « پرسیدیم » کدام است ؟ الف ) سالتُ ب) نسال ج) سالوا د) سالنا | |||||||||||||||
|
7- نوع و صیغه و ضمیر فعل های زیر را بنویسید 1/5 کتبتُ نوع ............... صیغه ............................ ضمیر .................. تسمعون نوع ................ صیغه ............................. ضمیر ................. | |||||||||||||||
|
8- جدول زیر را کامل کنید5/1
موفق باشید با تشکر از وبلاگ پرنیان زندگی خانم حسینی |
|
بسمه تعالی امتحان قران مستمر کلاس دوم راهنمایی | |
| |
| |
| |
- یهد قلبه : یعنی : دلش هدایت شد ص غ - یكفر عنه : یعنی : او كفر می كند - ص غ - معنی آن( بخشش خدااست) می شود : ذلك فضل الله ص غ - اجر كریم : یعنی : پاداشی ارزشمند ص غ | |
سخر لكم ( ) من اتخذ ( ) هذا كتابنا ( ) تمشون به ( ) كعرض السماء( ) لذكرالله ( ) وعد الله ( ) هم الفائزون ( ) | |
| |
|
۷ایات و عبارات زیر را ترجمه کنید
الف)وما نزل من الحق
ب)فیضاعفه و له و وله و اجر کریم
ج)والرسول یدعوکم لتومنو ا بربکم
د)انما اموالکم و اولادکم فتنه |
دانستنیهای قرآن
داستان ذیل را همکاران عزیز می توانند جهت ایجاد انگیزه در بین دانش آموزان بگذارند تا آنها پس از ترجمه ،آنرا تحویل شما عزیزان بدهند.فکر می کنم داستانهایی از این دست یا ساده تر راه خوبی باشه برای ایجاد انگیزه.البته برای بچه های پایه سوم راهنمایی
الوفاء للوطن
كان رسول الله صلى الله عليه وسلم يحب مكة حبَّا كبيرًا، فهى بلده الذى ولد فيه، وفيها بيت الله الحرام، وعلى أرضها نزل الوحى لأول مرة.
ولما اشتد إيذاء المشركين للرسول صلى الله عليه وسلم وصحابته فى مكة، أمره الله -تعالى- بالهجرة إلى المدينة.
فلما خرج صلى الله عليه وسلم من مكة نظر إليها نظرة المحب الوفى، وأخذ يودِّعها، وهو يقول:(والله إنك لخير أرض الله، وأحب أرض الله إلى الله، ولولا أنى أُخرجت منك ما خرجت).
وبعد ثمانى سنوات، كتب الله لنبيه صلى الله عليه وسلم أن يعود إلى مكة فاتحًا ومنتصرًا، بعد أن اضطر إلى الخروج منها، فدخلها النبى صلى الله عليه وسلم فرحًا مسروراً، وعفا عن أهلها برغم ما فعلوه معه.
وهكذا يكون الوفاء للوطن، والمسلم يكون محبَّا لوطنه، حريصًا على مصلحته، وفيَّا له
حضرت ادریس علیه السلام
یکی از پیامبران الهی است که نامش فقط دو بار در قرآن یاد شده است ( مریم، 56؛ انبیاء، 85).
طبری می نویسد او جد پدر نوح (ع) بوده و اسمش در تورات اخنوخ است. بعضی نام او را با کلمه درس هم ریشه می دانند. او اولین کسی است که با قلم نوشته و خیاطی کرده است و گفته اند خداوند به او نجوم و حساب و هیأت آموخت.
گفته شده که ادریس همانند عیسی (ع) در حالی که زنده بود به آسمان ششم فرا برده شد . بعضی نیز گفته اند که این رفعت (فرا بردن) مکانی نبوده، بلکه معنوی بوده است.
داستان قرانی 7
طالوت؛ نبی الهی
رمز شكست بنی اسرائیل گمشده طالوت پادشاهی طالوتنبرد طالوت با جالوت حضور داود در سپاه طالوتداود علیه السلام به جنگ جالوت می رود
رمز شكست بنی اسرائیل صندوق عهد یا تابوت- صندوق عهد حاوی الواحی بود كه متعلق به موسی و برادرش هارون علیهماالسلام بود. این صندوق از جانب خداوند بر آنان نازل شده بود و بر دوش فرشتگان حمل می شد.(بقره/248)- عهد نعمتی از نعمتهای خدا در بین بنی اسرائیل بود، این صندوق همیشه همراه بنی اسرائیل بود و به آنها قوت قلب و ثبات قدم می داد و آثار عجیبی به همراه داشت. هرگاه بنی اسرائیل می خواستند با دشمن خود به جنگ بپردازند و یا در صحنه نبرد حاضر شوند، این صندوق را پیشاپیش لشكر و در صفوف مقدم قرار می دادند و در این حال قلب آنها از دلهره و اضطراب آسوده می شد و اطمینان خاطر پیدا می كردند و در عوض در میان دشمنانشان ترس و اضطراب ایجاد می كرد، زیرا خداوند این رمز عجیب و امتیاز استثنایی را در نهاد آن قرار داده بود.
آند بقیه داستان را در ادامه مطلب ببینید
درس هشتم و نهم پیامهای اسمان اول راهنمایی
1- زیارتی (مکه،عتبات عالیات)
2- سیاحتی (سفر برای گردش و تفریح)
3- معصیتی(سفر بدون اجازه همسر یا پدر و مادر)
4-تجارتی( برای کسب در آمد)
5- فکری(علمی)
6- معرفتی و علمی(شرکت در همایش های علمی)
7- آخرتی(مرگ)
كلاس دوم راهنمايي بوديم . در يكي از روزهاي تعطيل كه قرار شد به كوه نوردي برويم ، روز قبل راهنما آمد و همه ما را به سالن بردند ، راهنما آمدند وتمام شرايط كوه نوردي را تعريف كرد و به ما گفت براي كوه نوردي بايد چه لباس ها و چه كفش هايي همراه داشته باشيم اما فردا كه به پاي كوه رسيديم ، جواد و مرتضي كه در انجام تكاليف هم هميشه كوتاهي مي كردند ،كفش كوه نوردي را با خود نياورده بودند. راهنما مجبور شد آنها را در پايه كوه رها كند تا ما برويم و برگرديم ، من وبقيه دوستان خواستيم كفش خود را به آنها بدهيم اما راهنما نپذيرفت و گفت هر كس قانون كوه نوردي را رعايت نكند حق ندارد با ما به كوه بيايد اينجا بود كه ما رفتيم وآنها از لذت كوه نوردي بهره مند نشدند دليل اصلي اين كار هم اين بود كه آن دو نفر حرف راهنما را گوش نداده بودند پس بايد حرف راهنماي ديني خود را گوش بگيريم و به گفته هايش عمل كنيم تا از كوه نوردي اصلي كه پيمودن اين راه بزرگ و رسيدن به آخرت است عقب نمانيم.
برای تدریس این درس خوب است جلسه قبل با چند نفر از دانش اموزان هماهنگ کرده و درس را به صورت نمایشی در کلاس اجرا کنند . درباره خطراتی که در سفر وجود دارد( مثلا نبستن کمربند ایمنی ) از خود گروه ها بخواهیم صحبت کنند یا نمونه هایی را که در این مورد برای نزدیکان یا آشنایانشان رخ داده در کلاس بیان کنند . سپس با یک نتیجه گیری موضوع را به سفر آخرت ربط داده و از خطرات ان سفر صحبت کنیم که چگونه می توانیم این سفر را به سلامت به مقصد برسانیم ( توشه راه راهنمایان راه و ...) در پایان ویژگیهای یک راهمای خوب را گفته و پیامبران را به عنوان بهتریم راهنمای انسانها معرفی میکنیم ...
خودت را امتحان کن :
1-کسانی می توانند راهنما باشند که
1-خودشان راه درست را به خوبی بشناسند و از مشکلات و خطرات آن آگاه باشند .
2-با دلسوزی و مهربانی ، هر چه را می دانند در اختیار مردم قرار دهند و برای راهنمایی آن ها از هیچ تلاشی دست بر ندارند .
2- با پیروی از راهنمایی های آن ها سپاسگزار این نعمت بزرگ الهی باشیم .
3- گمراه می شود و دوزخ در انتظارش خواهد بود .
در نهم ( بهترین سرمشق)
سال سوم راهنمايي بوديم كه معلم هنر وارد كلاس شد پس از احوال پرسي گفت بچه ها امروز مي خواهيم خط ريز كار كنيم و به دنبال آن از همه دانش آموزان خواست تا هر كس با سليقه خودش شعر «چه خوش گفت پيغمبر راستگوي زگهواره تا گور دانش بجوي» را با خط ريز بنويسد پس از مدتي كاغذها را برداشت و خودش با خط زيبا همان شعر را نوشت، بعد از دانش آموزان خواست تا با استفاده از تابلو همان شعر را بنويسند.در پايان به خط دانش آموزان نگاه مي كرد و دور مي زد آنگاه همه را كه جمع كرد هر كدام از شعر دستخط هاي قبلي و بعدي را با هم مقايسه مي كرد و به دانش آموزان نشان مي داد و مي گفت ببينيد دستخطي كه با نگاه به تابلو نوشته ايد چقدر زيبا تر است اين است كه اگر انسان در زندگي الگو و سرمشق داشته باشد بهتر و زيباتر مي تواند زندگي كند.
برای شروع این درس خوب است فعالیتی که در ابتدای درس داده را انجام دهیم یعنی از دانش آموزان بخواهیم با استفاده از سرمشق جمله را بنویسند سپس نظر آنها را در رابطه با جمله ای که نوشته اند جویا شویم « به نظر شما کدام یک زیباتر نوشته شده است ؟ چرا ؟ »
سپ به نیاز انسان به سرمشق و الگو در زندگی اشاره کرده و ویژگیهای بهترین سرمشقهای الهی را بررسی میکنیم ...
در درس به سه پیامبر بزرگ الهی اشاره شده است ( حضرت نوح(ع) ، حضرت موسی(ع)، حضرت محمد (ص) ) ما می توانیم مطالب بیشتر در رابطه با این پیامبران الهی برای دانش اموزان بیان کنیم و اطلاعات بیشتری در رابطه با دیگر پیامبران به دانش اموزان دهیم ....
خودت را امتحان کن :
۱-راه درست زندگی کردن را از آنها می اموزند و در خطرات و مشکلات راه از عملکرد آنها استفاده کنند تا گمره نشوند .
2- برای اینکه تمام ویژگیهای یک راهنمای خوب و مهربان را داراست و خداوند که همه را می شناسد او را به عنوان الگوی نیکو معرفی کرده است .
3- زیرا او نمی توانست درد و رنج مردم را ببیند و سکوت کند ، از طرف خداوند ماموریت یافت آن ها را از زیر بار ظلم و ستم فرعون رهایی بخشد . منبع :parnianzendegi
تعدادی از دوستان در مورد نمره مستمر و پایانی کتاب پیام های آسمان سئوال داشتن ...
باید خدمت دوستان عرض کنم ارزشیابی این درس به صورت بیست نمره است یعنی بیست نمره مستمر و بیست نمره شفاهی ( قبلا ۸ به ۱۲ بوده که امسال تغییر کرده )........
سئوالاتی که بنده روی وب گذاشتم از ۱۰ نمره است برای مستمر که با بقیه فعالیتها جمع میشود .
امیدوارم با راهنماییهای خوبتون به بهتر شدن این وب کمک کنید . ممنونم منبع پرنیان زندگی